Kursus toimub koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu koolituskeskusega.

KIHNU JA VORMSI TÜÜPI LASTE KLEIDI VALMISTAMINE

Registreerun

Kübe Koppelmann


Aeg Kursus tellimisel. Info maiken@folkart.ee
Maht 12 akadeemilist tundi
Hind 42 EUR


Nii Vormsi kui Kihnu laste kleidid on ühetaolise lõikega - lühikese piha külge on volditud või kroogitud seelikutükk.

Peamine erinevus on materjalides. Seelikuosaks sobib tükk triibuseeliku materjali.
Pihaosaks sobib Kihnu variandile natuke tugevam linane või punasel põhjal väikselilleline sits.Vormsi kleidil kollase triiburiidega sobivas toonis kollane kangas, kaunistuseks punane villane kangas. Kihnu lapse kleidi võib lahendada ka ainult valge linase kleidi variandina, millel kaunistuseks värviline kant kaeluses, seeliku allääres ja varrukasuudes.

Esimeses tunnis räägime pisut laste riietest, konkreetsemalt vaatame üle kleidi materjalid ja kohandame oma töö jaoks sobiva lõike. Kiiremad jõuavad ka pihaosa välja lõigata.
Lõike kohandamise jaoks on vaja lapse mõõte:
• rinnaümbermõõt,
• kaelaümbermõõt,
• randmeümbermõõt (mõõda sealt, kus käsivars lõpeb ja algab käelaba),
• seljapikkus maani (mõõda 7.kaelalülist mööda selga põrandani),
• õlapikkus + käsivarrepikkus (mõõda kaela juurest õlalt käsivarre alguseni ja sealt edasi randmeni. Käsivars mõõtmise ajal lapsel pisut küünarnukist kõverdatud!).
Kaasa on vaja võtta töövahendid lõike kohandamiseks ja lõikamiseks, kellel olemas, sellel ka kleidi materjalid.

Juhendaja Kübe Koppelmann on lõpetanud 1984.a. Tallinna Kergetööstustehnikumi naiste ja laste kergete rõivaste konstrueerimise ja modelleerimise eriala. Diplomitööna valmis Pöide naise rahvarõivakomplekt ARS -is tekstiiliosakonnas. Peale kooli lõpetamist asus tööle ARS -i tekstiiliosakonda rahvarõivaste õmblejana. Sellest ajast pärinevad juhendaja põhiteadmised rahvarõivaste ja nende valmistamise kohta. Oli au töötada koos selliste kolleegidega nagu Silvi Allimann, Silvi Vinkel, Silja Nõu, Vilve Jürisson, Reet Saarma ja veel paljude teistega.
Juhendanud kursuseid Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu koolitusekeskuses ning Rahvakultuuri Arendus ja Koolituskeskuses.
Kübe Koppelmann töötas ARS -s kokku 8 aastat ja on rahvarõivaste valmistamisega tegelenud vahelduva eduga kuni tänase päevani, sest nagu ta ise ütleb: „ Ei saa olla neid tegemata...“