Kursus toimub koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu koolituskeskusega.   

LAPILISED VÖÖD

Registreerun

Maret Lehis

Aeg: pühapäeviti kell 10.00 - 15.00
Maht 12 akadeemilist tundi       
Hind

Kursus toimub Allikamaja koolituskeskuses, aadressil Lühike Jalg 6 A

Üheks oluliseks detailiks rahvarõivaste juures on olnud vöö. Kirivööde kõrval olid Eesti alal kasutusel ka värvilised lapilised vööd, mida kanti valdavalt Lõuna-Eestis. Ilmselt mõjutatuna Läti rõivakultuurist on neid vöid nimetatud ka "lätilapilisteks".

Lapilisi vöid iseloomustavad enamasti villasest lõngast lõim ning värvilistest lõngajooksudest tekkiv ruuduline või rombiline muster.

Võrreldes kirivööga on lapilist vööd kududa lihtsam ja vähem aeganõudvam.

Kursusel seame üles vöölõime ja õpime kuduma.


Maret Lehis on lõpetanud 1995. aastal Tallinna Kergetööstustehnikumi rahvusliku käsitöö eriala, 2003. aastal Tartu Ülikooli ärijuhtimise diplomiõppe ning 2013. aastal TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtenloogia magistriõppe. Alates aastast 2002 tegutseb Maret Lehis eraettevõtjana. Tema juhitava OÜ Pileum`i tegevusaladeks on peakatted ning rahvuslik tekstiil - valmistatakse muuhulgas ajaloolisi peakatteid, rahvarõivaid, seelikukangaid, erinevaid tekstiilseid vöid.

2004. aastast on Maret Lehis järjepidevalt tegelenud koolitamisega ning andnud kangakudumise, kirivööde ning erinevate etnograafiliste peakatete valmistamise kursusi nii Tallinnas kui mujal üle Eesti. Maret on kokku pannud näituse Eesti rahvarõivastest „Tällaiset olimme: Viron kansallispuvu 1800–1900 luvulla“ (Tampere 2012), isikunäitused "Eesti pottmüts" (2010) ja „Ajalooliseid peakatteid Eestist“ (2013) ja osaleb näitusel "Vööd Eesti rahvatraditsioonis" (Tallinn 2011, Helsingi 2012–2013).