Kursus toimub koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu koolituskeskusega.

MUSTJALA LEEKRÄTIKUD

Registreerun

Siiri Reimann

Aeg
kell 11.00 - 14.00
10. ja 11. okt. 2015.a Kursus jääb ära! Vabandame!
Maht 8 akadeemilist tundi
Hind 40 EUR

Kursus toimub Allikamaja koolituskeskuses, aadressil Lühike Jalg 6 A.


Mustjala kihelkonna rahvarõivaste juurde kuuluv punane leekrätt (
leegirätt) on omanäoline kudum. ERM-i ja Saaremaa muuseumi kogudes on säilinud väikesed pitsilises koes punastes toonides kolmnurksed kaelarätid.

Leekrätte kanti Mustjala rahvariiete laia krae all sõlega eest kinnitades. Oletatavalt on leekrätid pärit 19. sajandi keskelt ja teisest poolest. Kootud pitsilised kolmnurksed rätid on enamuses punasest villasest lõngast, peenekirjalises tihedas pitsilises koes. Rätte äärestab lai, sageli eri värvi triipudega pitsiline kude, mille küljes on pikad võrksõlmedega narmad. Mustjala kaelarätt eristub tavalistest kolmnurksetest rättidest kuju poolest, see on küll tipust alustatud, kuid laieneb järsult, moodustades räti tippu nürinurga.

Kursuse jooksul tutvume leekrätile omaste pisipitsiliste koekirjadega, leekräti kudumise omapäraga, äärepitsi kudumisega ja narmaste kinnitamisega.

  

Kursuse junedaja Siiri Reimann töötab igapäevaselt Haapsalu Põhikoolis käsitööõpetaja-metoodikuna. On  raamatute „Haapsalu sall” ja „Haapsalu rätt” põhiautor ning „Eesti silmuskudumine 1. Tavad ja tehnikad“ üks autoritest.