Kose poiss

  • NOKKMÜTS

ERM A 616:38 Mihkli lõike järgi

  • PINTSAK

ERM A 883:78

Korjamisraamatu nr. 472:78 ERM Fk 1691:58; 1661:37

  • VEST
  • SÄRK

ERM EA 64, joon 15

  • PÜKSID
  • SOKID

SÄRK

Valgel linasel särgil on pikk rinna sisselõige, kuhu on 3 cm laiune kinniseliist eraldi tükina sisse õmmeldud. Mõlemale poole kinniseliistu on õmmeldud 1 sm sügavune lappvolt. Kinnise lõppu tekkinud avarusest moodustada voldid ja katta samast riidest tugevdustükiga. Särgil on 2,5 cm laiune püstkrae. Kinniseliistul on 2 ja krael 1 niidist nööp ja nööpauk. Särgil on 4 cm laiused õlalapid. Kaelus on seljaosas kurrutatud.

Varrukapära jätta õlalapi laiuselt siledaks ja kummalegi poole murda kaks lappvolti. Varrukasuu kurrutada. 5 cm pikkune kinnis jätta varruka ühendusõmblusesse. Värvel on 4 cm lai, kinnitada niidist nööbi ja nööpauguga. Avaruseks on varrukatele õmmeldud kaenla alla nelinurksed kaenlalapid.

Särgi seljaosa on 2 cm pikem. Küljeõmblustes on 5 cm pikkused lõhikud.

Skitseeritud poisi särgi valmistamisel on aluseks võetud Aino Voolmaa poolt 1958.a. välitöödel kirja pandud Kuusalu mehe särgi kirjeldus (EA 64, joon 15).

 

PINTSAK

Pintsak on õmmeldud heledamast lambapruunist villasest riidest, sirgelõikeline, reväärkraega. Hõlmad on ühest tükist. Hõlmadele on tehtud kaks sissetöödeldud taskut. Pintsak on kinnitatud ühe rea nööpidega. Selja keskosa on ühest tükist. Esi- ja seljaosa ühendusõmblused on viidud küljele.

Varrukad on kaheosalised. Varrukasuud on tagasi pööratud samast riidest. Vooder on pleegitamata linasest riidest.

Pintsak on valmistatud ERM-i eseme A 883:78 koolõpetaja pintsaku lõike järgi.

Korjamisraamatu nr. 472:78 järgi:

Pintsak õmmeldud 20. sajandi alguse kooliõpetajale näituseks „Oh kooliaeg, oh...“ 1998.a. Eeskujuks on õpetajahärrade riietus. Aluseks on võetud fotod ERM Fk 1691:58; 1661:37. Lõiked konstrueeris S. Härmas. Pintsak mustast kodukootud kalevist, sirgelõikeline, väikese reväärkraega. Hõlmad ühest tükist. Hõlmadel on kaks sissetöödeldud taskut ja vasakul rinnatasku. Pintsak on kinnitatud 3 nööbiga. Selja keskosa on ühest tükist. Esi- ja seljaosa ühendusõmblused on viidud küljele. Vooder ja krae alumine pool on tumesinisest linasest riidest.

 

PÜKSID

Püksid on täislakaga, õmmeldud heledamast lambapruunist villasest riidest. Pikkus ulatub kandja kannani. Seljaosa vööjoonele on 3 cm laiune kummipael sisse aetud moodustades nii värvliosa. Sinna otstesse on lühikesed värvliotsad külge õmmeldud, suletud nööbiga laka alt. Esiosas on lakk nööpidega värvli külge kinnitatud. Tasku on paremal pool kinnise sees. Sääreotstes väikesed lõhikud.

 

VEST

Vesti hõlmad on tumedast lambapruunist villasest riidest, seljaosa pleegitamata linasest. Vest on kraeta, veidi avarama kaelaväljalõikega. Hõlmad on suletud ühe rea nööpidega. Hõlmadele on tehtud liistuga taskud. Selja- ja esiosa vooder on pleegitamata linasest riidest.

 

KAELARÄTIK

Valgest linasest riidest rätik.

 

NOKKMÜTS

Nokats on valmistatud tumesinisest villasest riidest. Voodriks on musta valgekirju riie. Pealagi on ümaralõikeline. Nokk on musta värvi.

Nokkmüts on valmistatud ERM-i eseme A 616:38 Mihkli lõike järgi.

 

VILLASED SOKID

Sokid on kootud lambapruunist villasest lõngast, soonikkoes pikema sääreosaga. Tõmmata püksisäärte peale.

 

JALANÕUD

Jalas on pastlad.